Ваш будинок розбомбили. Хто відшкодовуватиме збитки?
Наразі нікому в Україні не треба доводити очевидне: окупант руйнує цивільну інфраструктуру. До неї, зокрема, входять і житлові будинки та квартири, в яких проживають люди.
Звісно, юристи дають набагато детальніші поради, але ми вирішили трохи їх спростити та зробити доступними для пересічного громадянина, якому до того ж у такий момент зовсім не до юридичних тонкощів.
Актуальна інформація про війну росії проти України – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
До такої ситуації, звісно, ніхто не готувався. Тому перша реакція – шок і втрата відчуття реальності. Однак, якщо ви вижили після обстрілу, а ваша квартира чи дім зруйновані, спробуйте якнайшвидше прийти до тями і зорієнтуватися, що робити далі.
Найголовніше – ви живі. Зараз вам необхідно знайти прихисток і засоби для існування. Більшість місцевих адміністрацій (сільські, міські ради, районні адміністрації тощо) вже виробили свої алгоритми дій щодо таких ситуацій. Звісно, йдеться про ті місцевості, в яких функціонує влада та не втрачено керування.
Тому спробуйте виробити поетапний план дій. Перше – зв’яжіться з місцевими органами влади та розв’яжіть найнагальніші проблеми: поселення, медична допомога, отримання засобів для існування. Йдеться також і про гроші, інколи це можливо. Але головне – забезпечте собі та своїй сім’ї прихисток на перший час. Це дасть можливість діяти далі.
Можливо також, що вас прихистять родичі, сусіди чи друзі – в наш час це зовсім не рідкість.
Після розв’язання питання з прихистком переходьте до наступного етапу дій. Ми живемо в правовій державі, тому без необхідного мінімуму юридичних дій не обійтися. Це не чиясь дурна забаганка, а так передбачає закон.
Тому вам необхідно зафіксувати як сам факт знищення чи пошкодження майна, так і розмір потенційних збитків. Хоча до війни в цьому плані ніхто не готувався, але алгоритм дій не особливо відрізняється від мирного часу.
На місце події (хоч це звучить дико, але це так називається юридичною мовою. – Ред.) необхідно викликати представників ДСНС та правоохоронців, які складуть відповідні документи.
Мабуть, багато хто бачив звіти Національної поліції, у яких вона повідомляє, що документує факти обстрілів – це не тому, що поліції нічого робити, а тому, що, по-перше, це докази для міжнародного суду над росією, а, по-друге, необхідна процедура для можливості отримати компенсацію постраждалим.
Представники ДСНС та Національної поліції задокументують сам факт руйнування та складуть відповідний акт (чи акти). Вам необхідно отримати його копію та зберігати для подальших дій.
Крім того, ретельно сфотографуйте та зніміть на відео наслідки руйнувань з різних ракурсів. Постарайтеся, щоб на фото була зафіксована дата (налаштування смартфонів і фотоапаратів це дозволяють). Важлива не кількість фото, а прив’язка до місцевості з різних ракурсів і чітке розуміння масштабу руйнувань.
Спробуйте скласти акт про руйнування з допомогою сусідів. Це не буде зайвим і в разі складання такого акту правоохоронцями, а за їх відсутності – тим паче. Чітко вкажіть повні прізвища, ім’я та по батькові тих, хто підписує цей акт та їхні координати, адресу самої події та дату складання акту.
Якщо про те, що ваше майно знищене, писали ЗМІ, збережіть посилання на репортажі та зробіть скріншоти матеріалу.
Крім того, слід подати заяву про вчинення злочину до правоохоронних органів із залученням доказів руйнування майна й отримати дані щодо реєстрації заяви про кримінальне правопорушення (прикласти витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань).
Оскільки, як уже зазначалося, у нас правова держава, то необхідно підтвердити факт володіння майном. Тобто те, що зруйнований будинок чи квартира належить саме вам, а не комусь іншому.
Набір доказів тут такий самий, як і в мирний час:
- угоди про купівлю-продаж нерухомості;
- свідоцтва про право власності на нерухомість;
- свідоцтво про право на спадщину;
- договір дарування;
- державний акт на земельну ділянку;
- витяги з реєстрів прав на нерухоме майно та технічний паспорт.
Це все має у вас бути на руках, тому спробуйте врятувати ці документи. Якщо є можливість – зробіть з них копії і зберігайте в іншому місці (в гаражі, на дачі, врешті, закопайте в землю, якщо у вас приватний будинок).
Можна також сфотографувати їх та відправити на віртуальне зберігання: у так зване хмарне сховище або просто банально на свою електронну пошту. Але будьте обережні з паролями.
Утім, якщо все це втрачено, у розпач також впадати не варто – існують відповідні реєстри, тому в переважній більшості всі документи можна буде відновити.
Як і у випадку з нерухомістю, тут теж треба все документувати. Алгоритм приблизно той самий, що і з квартирами та будинками, однак підтвердженням вартості, наприклад, телевізора чи холодильника буде його паспорт та чек з магазину.
Тому шанси на компенсацію за рухоме майно менші, однак не варто переживати – документуйте, що можете.
Якщо ваше майно застраховане, то тут питання складне. Найімовірніше в договорі страхування прописано, що страхова компанія не несе відповідальності за цим договором у разі настання форс-мажорних обставин. А війна і є таким форс-мажором.
Однак обіцяє втрутитися держава. Так, 6 березня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що в Україні створюються спеціальні фонди для акумулювання коштів для відновлення економіки, підтримки бізнесу, боргових зобов’язань держави, а також для компенсації громадянам за втрачене житло.
Саме з останнього і будуть компенсувати громадянам України збитки, завдані руйнуваннями квартир та будинків. Що саме ще буде компенсуватися – наразі невідомо, але, за словами Шмигаля, йдеться «і про інші компенсаційні речі».
У застосунку «Дія» держава вже реєструє, починаючи з березня, інформацію про пошкоджене та зруйноване майно громадян України.
«Кожен, хто залишився без даху над головою, кожен, чий дім чи квартира були знищені окупантом, зможе залишити заявку на відшкодування в «Дії». Ми вже створили Фонд відновлення зруйнованого майна та інфраструктури. І щойно війна буде завершена ми почнемо відновлювати все, що зруйнував ворог», – зазначив прем’єр України Дкнис Шмигаль у відеозверненні 9 березня.
Редакція щиро бажає вам ніколи не стати клієнтами цього Фонду, але не нехтуйте збором відповідних доказів. Надалі це як уможливить отримання компенсації, так і полегшить життя вам і роботу відповідних органів щодо її надання.